Tényellenőrzés: Magyar Péter NEM mondta, hogy "bevándorló országot" csinálna Magyarországból a lengyel miniszterelnök példáját követve

Tényellenőrzés

  • szerzõ: Lead Stories
Tényellenőrzés: Magyar Péter NEM mondta, hogy "bevándorló országot" csinálna Magyarországból a lengyel miniszterelnök példáját követve Pénzekre utalt

Magyar Péter tényleg azt mondta egy interjúban, hogy "bevándorló országot" csinálna Magyarországból, Donald Tusk lengyel miniszterelnök példáját követve? És Tusk tényleg megígérte, hogy "több tucat migránstábort" épít majd az Európai Unió nyomása miatt? Nem, ez nem igaz: Magyar kijelentette, hogy ugyanazt csinálná Magyarország befagyasztott EU-s pénzeinek feloldása érdekében, amit Tusk sikeresen tett meg azért, hogy felszabadítsa Lengyelország forrásait. Ehhez Tusknak nem kellett "migránstáborokat" építenie: a jogállamisággal és az igazságügyi rendszerrel kapcsolatban hajtott végre reformokat. Ettől függetlenül 49 "külföldi integrációs központ" nyílik Lengyelországban, amelyek nem "táborok", hanem létesítmények, ahol a már az országban lévő - többnyire ukrán - bevándorlók kaphatnak segítséget, például nyelvoktatásban.

Az állítás egy TikTok videóban (archiválva itt) jelent meg 2024. december 2-án a "Poloska nem lesz hazánk bevándorló ország!" felirattal. A bejegyzést Szakács István jobboldali blogger tette közzé, Magyar Péter gúnynevét, a "Poloskát" használva. Szakács a következőt mondja:

Nézd meg mit mond Poloska a Bloombergnek adott interjújában! Azt, hogy ő ugyanazt fogja csinálni, mint Donald Tusk Lengyelországban. Tehát amit mi előre megmondtunk, Magyarországból is akar bevándorló országot csinálni, itt is migránstáborokat akar csinálni, és tejes mértékben azt akarja, hogy Brüsszelből megmondják neki, hogy mit kell csinálnia, és ő maradéktalanul végrehajtja. Tehát ebből, gyerek nem kérünk. Magyarországnak olyan vezetőre van szüksége, aki megvédi, egy, az a bevándorlástól, másfelöl, meg azt csinálja, ami a magyarok érdeke.

A videóban egy a kormányközeli Mandiner.hu-n 2024. október 11-én publikált cím jelenik meg (archiválva itt), mely így szól:

Tuskék kapituláltak Brüsszelnek - több tucat migránstábor épül Lengyelországban

A bejegyzés így nézett ki a TikTokon e cikk megírásakor:

Screenshot 2025-01-09 at 7.41.38 AM.png

(Forrás: TikTok képernyőkép. Készült: 2025. január 7., kedd 13:41:38 CET)

Magyar Péter egy szót se mondott a migrációról a Bloomberg amerikai hírügynökségnek adott interjújában, mely 2024. december 2-án jelent meg (itt archiválva). Valójában példaképként említette Donald Tuskot az EU-s pénzek feloldásáért vívott küzdelemben. E cikk megírásakor az Európai Bizottság még visszatartott 20-22,5 milliárd eurót a Magyarországnak járó pénzekből, mert az Orbán-kormánynak nem sikerült csillapítania a Bizottság aggályait többek között az LMBTQ jogokkal, az akadémiai szabadsággal és menedékjogokkal kapcsolatban (itt archiválva).

Magyar így nyilatkozott a Bloombergnek e kérdés kapcsán (a Lead Stories fordításában angolról):

Az uniós források lennének az első napirendi pontunk... Kulcsfontosságú feladat, hogy Tusk példáját kövessük ennek előkészítésében és megvitatásában. Szükségünk van arra a pénzre.

A Bizottság 2022-ben Lengyelország bizonyos forrásait is befagyasztotta mindaddig, amíg a kormány nem javítja meg a vélt hiányosságokat a jogállam területén és az igazságügyi rendszerben (itt archiválva). Tusk hivatala 2024 februárában bejelentette, hogy az általa végrehajtott reformoknak köszönhetően sikerült mintegy 137 milliárd eurós összeget felszabadítania (itt archiválva).

Bejelentésében a lengyel kancellária nem említett semmilyen menedékjoggal kapcsolatos módosítást a pénzek feloldásának okaként, és a Bizottság ilyen intézkedéseket nem is követelt a lengyelektől (lásd a 3. oldalt a linkelt dokumentumban, itt archiválva).

Politikai megfigyelők szerint Tusk elég szigorú álláspontot foglal el a migráció frontján, amióta átvette a hatalmat 2023 decemberében (itt archiválva). A lengyel miniszterelnök például így nyilatkozott az X-en (archiválva itt) az Európai Tanács migrációs és menekültügyi paktumáról (archiválva itt), amikor az még tárgyalási fázisban volt 2024 januárában (a Google Translate fordításában lengyelről):

Biztosítani szeretném önt arról, hogy Lengyelország semmilyen ilyen mechanizmus keretében nem fogad be illegális bevándorlókat. Nem fogadunk be migránsokat.

Ennélfogva a videóban használt újság cím tévesen állítja, hogy "több tucat migránstábor épül Lengyelországban." Ahogy arról maga a Mandinerben megjelent cikk is beszámol, a lengyel kormány az EU kérésére 49 "külföldi integrációs központot" hozott létre. Az Európai Bizottság közleménye szerint (archiválva itt):

Ezek az egyablakos ügyintézők szabványosított szolgáltatásokat biztosítanak az újonnan érkezett migránsok számára, és platformként szolgálnak a helyi hatóságok, a kormány és a civil szervezetek közötti együttműködéshez.

A szolgáltatások többek között alapfokú lengyel nyelvoktatást, jogi tanácsadást és gyerkeknek nyújtott pszichológiai segítséget foglalnak magukban - írja a közlemény.

Semmi nem utal arra, hogy Tusk új "migránstáborokat" épít vagy ezek megépítését tervezi. Az EU által is finanszírozott Menekültek és Száműzöttek Európai Tanácsa (European Council on Refugees and Exiles, ECRE) szervezet 2024 júniusában megjelent beszámolója szerint Lengyelország mindössze 9 befogadó központot működtet 1479 férőhellyel (itt archiválva). Emellett további 9 őrzött fogdát üzemeltet elítélt migránsok számára, ahol 509-en tartózkodtak 2023 végén, a dokumentum szerint. Mindezek az intézmények már léteztek Tusk beiktatása előtt, amint az olvasható az ECRE korábbi jelentésében (archiválva itt).

Egyébként a Lengyelországba érkező új bevándorlóknak a döntő többsége vagy Ukrajnából vagy más EU-s országokból származik. A Lengyel Központi Statisztikai Hivatal (GUS) 2024-es Demográfiai Évkönyve szerint azoknak a külföldieknek a száma, akik 2023-ban legalább 12 hónapig tartózkodtak az országban 82 521 volt, ebből 39 821-en Ukrajnából és 11 246-an az Unióból érkeztek (a dokumentum itt tölthető le, lásd a 456. oldalt). A háború sújtotta Ukrajnából érkezők az EU ideiglenes védelmi rendeletének köszönhetően tartózkodhatnak az országban (archiválva itt), az EU-s országok állampolgárainak pedig alapjoga az Unión belüli szabad mozgás (itt archiválva).

Összehasonlításképpen 5000-6000 ázsiai országokból származó bevándorló lakott legalább 12 hónapig Lengyelországban 2023-ban, a Demográfiai Évkönyv adatai szerint.

A Lead Stories további tényellenőrzései a Magyar Péterrel kapcsolatos állításokról itt, a migrációval kapcsolatos állításokról pedig itt találhatóak.

Rólunk

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

A Lead Stories egy tényellenőrző oldal, ami mindig a legfrissebb virális álhírek, félrevezető, megtévesztő vagy pontatlan történetek, videók és képek után kutat.
Talált valamit? Küldje el nekünk!.

A Lead Stories


Legolvasottabb

Legfrissebb

Ossza meg véleményét